בריאותכל המאמרים

מיתוסים בנושא תזונה

התזונה היא דבר חשוב לצורך שמירה על הבריאות שלנו. בסופו של דבר התזונה מספקת לנו את אבני הבניין של הגוף ואת כל המינרלים והוויטמינים הדרושים.

התזונה היא דבר חשוב לצורך שמירה על הבריאות שלנו. בסופו של דבר התזונה מספקת לנו את אבני הבניין של הגוף ואת כל המינרלים והוויטמינים הדרושים לצורך הפעולות השונות של הגוף. תזונה לא נכונה,לא רק שעלולה ליצור חוסרים הפוגעים בפעילות התקינה הגוף – היא עלולה לכלול גם כל מיני דברים אשר בפני עצמם גורמים לנו לנזקים בריאותיים. בעוד כולם יכולים להסכים על הטענות הללו, רבים מקבלים את ”ההחלטות התזונתיות“ שלהם על פי מיתוסים שהם לא בהכרח נכונים. לכן עבור כל מי שרוצה לשמור על הבריאות שלו, ומבין את חשיבות התזונה בעניין, להלן כמה מיתוסים שאנו מבקשים להפריח.

ירידה במשקל היא לא רק היחס בין ”קלוריות נכנסות ויוצאות“

כל מי שרוצה לעשות דיאטה מבין שיש להפחית את צריכת הקלוריות ולהגדיל שאת שרפת הקלוריות, למשל באמצעות פעילות גופנית. התפיסה הזו נכונה, עד למידה מסוימת. בפועל אין מדובר בחישוב ליניארי פשוט אשר יכול לנבא לנו את התוצאות שנקבל. ישנם גורמים נוספים הקשורים לאיזון הורמונלי, חילוף החומרים בגוף, תרופות וגנטיקה אשר גם הם משפיעם על המשקל. משוואה קלוריות אשר יכולה להביא לירידה מהירה במשקל אצל אדם אחד לא תביא לאותן התוצאות אצל אדם אחר.

מזונות עשירים בשומן מזיקים לבריאות

רובנו חוששים ממזונות עתירים בשומן, אך העולם המדעי כבר מזמן מבין שהשומן הוא לא בהכרח בעיה. שומן הוא חלק חשוב מהתזונה שלנו והאמת שדיאטות דלות בשומן מזוהות עם בעיות בריאותיות שונות כמו למשל הסינדרום המטבולי, תנגודת לאינסולין ועליה בטריגליצרידים הגורמים למחלות לב. מעבר לזאת, דיאטות עשירות בשומן הוכחו כיעילות לצורך ירידה במשקל. אין זה אומר שעליכם להעמיס את גופכם בשומן ללא הכרה, פשוט לאזן.

ממתיקים מלאכותיים עדיפים על סוכר

החשש מעלייה במשקל וממחלת הסכרת מביא אותנו לבחור במשקאות עם ממתיקים מלאכותיים בעלי ערך קלורי נמוך. אנו טועים לחשוב שזה עדיף על סוכר, אך בפועל אנו חושפים את עמינו לסכנות רבות. בעוד אנו חושבים שאלו שומרים עלינו מסיכון הסכרת, בפועל הם פוגעים בבקטריות של מערכת העיכול ובכך מעלים את הסיכוי לסכרת מסוג 2. כמו כן הם מזוהים הם פגיעה כללית בבריאות.

תפוחי אדמה אינם טובים לבריאות

תפוחי אמדה זכו לתדמית של בעלי ערך קלורי גבוה, ואלו החרדים לבריאותם או רוצים לרדת במשקל נוהגים להימנע מהם. אמנם אכילה מוגזמת של כל דבר אינה מומלצת, אך התדמית השלילית של תפוחי האדמה אינה מוצדקת. תפוחי אדמה הם מקור לחומרים מזינים רבים הכוללים אשלגן, וויטמין C וסיבים. כמו כן הם יוצרים תחושת שובע חזקה יותר מאורז ופסטה. כמובן שאנו מדברים על תפוחי אדמה אפויים או מבושלים ולא מטוגנים.

להיות רזה זה להיות בריא

אמנם משקל יתר הוא בעיה בריאותית, אך אנו טועים לחשוב כי המשמעות של להיות בריא זה להיות רזה. בריאות היא תזונה נכונה ועיסוק בפעילות גופנית, ולא רק ספירת קלוריות. תזונה מסוימת יכולה להביא לירדה במשקל, אך אם לא תספקו לגוף את כל מה שהוא צריך אתם תסיימו רזים וחולים.

תוספי תזונה של סיבים תזונתיים הם תחליף טוב למזונות בעלי סיבים.

העולם המודרני מביא לנו את תוספי התזונה השונים, מסיבים תזונתיים ועד ויטמינים ומינרלים. לכאורה הסיבים שבתוספי התזונה יכולים להשלים את כל החוסרים התזונתיים. אך האמת שזוהי אינה האסטרטגיה המומלצת. הסיבים הם חשובים מאוד, אך הם אינם תחליפים לתזונה נכונה ועשירה בסיבים תזונתיים. הוסיפו לתזונה שלכם מזונות עשירים בסיבים תזונתיים כמו למשל אבוקדו, ארטישוק, אפונה, שעועית, חומוס ועוד.

שייקים ומיצי פרות הם תמיד בריאים

אנו תמיד מדברים על הצורך באכילת פרות וירקות, ושייקים שונים באמת יכולים להיות בריאים. אך בפועל בכל פעם שאנו קונים איזה שייק בחנות ומאמינים כי זה בריא לגופנו בפועל הם עמוסים בסוכר, גם זה של הפרות וגם זה המוסף להם. אל תגזימו עם שייקים של פרות, ותנו מקום גם למיצי ירקות.

פחמימות גורמות לעלייה במשקל

במשך שנים האשמנו את הפחמימות בעלייה במשקל והסיכון למחלות לב וסכרת. כך סללנו את הדרך לדיאטות נטולות פחמימות. בפועל הפחמימות חשובות, והן מקור לסיבם תזונתיים ומינרלים. קטניות שונות הן חשובות מאוד ותרומות לבריאות – הם גורמות לייצור של שומנים בריאים וחלבון. הקטניות השכיחות בדיאטה הים תיכונית מקושרות עם שיעורים נמוכים יותר של משקל יתר, סכרת, מחלות לב וסוגים מסוימים של סרטן.

ארוחת הבוקר היא הארוחה הכי חשובה

מגיל צעיר תמיד מרגילים אותנו לחשוב שארוחת הבוקר היא הארוחה הכי חשובה, דבר שאפילו גורם לנו לחשוב שיש צורך בארוחה גדלה ודשנה. האמת שעבור רוב המבוגרים זה לא הדבר הכי נכון לעשות. למעשה דילוג על ארוחת בוקר יכול לתרום לספיגת קלוריות נמוכה יותר. דיאטות בהן מדלגים על ארוחת הבוקר מביאות לתועלות שונות כמו שיפור רמת הסוכר בדם והפחתת דלקתיות.

בשורה התחתונה עלינו להבין שנושא התזונה הוא עניין מורכב, איזון הוא כנראה מילת המפתח – לא יותר מידי ולא פחות מידי משום דבר.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button