בריאותכל המאמרים

אוסטאופורוזיס והתעמלות בונה עצם

האם אתם באמת יודעים משהו על המחלה הזה או שאתם חושבים שזו בעיה שכרגע אינה צריכה להטריד אתכם. כדאי מאוד להכיר את מחלת האוסטאופורוזיס,

בוודאי כבר יצא לכם לשמוע את המונח אוסטאופורוזיס, ואתם גם מבינים שזה קשור לסידן ועצמות. אך האם אתם באמת יודעים משהו על המחלה הזה או שאתם חושבים שזו בעיה שכרגע אינה צריכה להטריד אתכם. כדאי מאוד להכיר את מחלת האוסטאופורוזיס, וזה נכון בעיקר לגבי הנשים, אך לא רק. המטרה שלנו היא למנוע את המחלה ואם נהיה מודעים ונדע להתאים את אורח החיים שלנו, נוכל להפחית את הסיכוי למחלה.

מה זה אוסטאופורוזיס?

מחלה זו היא מחלה המביאה לדלדול העצם ושינוי מבני בעצם. במילים פשוטות היא הופכת את העצמות בגופינו לחלשות יותר ולכן גדלה הסכנה של שבירת העצמות. העצמות נראות לנו כאיבר קשה ויבש, אך בפועל זה איבר חי בו מתרחשים תהליכים טבעיים של הרס רקמות ובניית רקמות חדשות, בדיוק כמו כל אבר אחר בגוף.

במהלך מחזור חיי האדם תמיד מתקיים תהליך של הרס רקמות ובניית רקמות עצם חדשות, אך התהליך אינו אחיד והוא משתנה בהתאם לשלב ההתפתחותי של חיינו. למשל כאשר תינוקות נולדים ועד הרגע שיגיעו לבגרות, זוהי התקופה של גידול העצמות. בתקופה זה ישנם תהליכים מהירים של פירוק רקמות והיווצרות רקמות עצם חדשות. בסופו של דבר בעשור השלישי או הרביעי של חיינו, העצם מגיעה לדחיסותה המרבית ואיזון בין קצב בניית העצמות לבין קצב הרס התאים. אך מכאן והלאה מתחילה הבעיה – תהליך בניית הרקמות החדשות מאט, בעוד הרס התאים נמשך כרגיל. וזוהי התופעה הפוגעת בדחיסות העצם ומחלישה אותם. כמובן שלא כולם חווים אותה באותה קיצוניות ולא כל מקרה מאובחן כאוסטאופורוזיס. הדרגה השכיחה יותר, והפחות חמורה היא אוסטאופניה.

מלבד הגנטיקה הטבעית שלנו, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על דחיסות העצם וזה קשור להרגלי החיים שלנו. ישנם גורמים שונים המשפיעים, אך בראש הרשימה תוכלו למצוא את התזונה ואת רמת הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים.

כיצד מזהים אוסטאופורוזיס

במקרים רבים המחלה מאובחנת כתוצאה משבר. אדם מגיע לבית החולים בעקבות שבר, והרופאים הבוחנים את נסיבות המקרה מזהים כי העצם נשברה בקלות יתרה ומבינים כי מדובר באוסטאופורוזיס. השברים יכולים להתרחש בכל עצם בגוף, אך בדרך כלל מדובר בשורש כף היד, צוואר הירך ועמוד השדרה. זהו כמובן אינו המצב הרצוי לגלות את המחלה בדרך זו, המשמעות היא שהמחלה כבר בשלב מתקדם.

על מנת לזהות את המחלה בזמן מומלץ לעקוב אחר הסימנים, בעיקר כאשר מדובר בנשים שהן בסבירות גבוהה יותר. אם יש מקרים של אוסטאופורוזיס במשפחה, זוהי נורה אדומה. ניתן לבצע בדיקות צפיפות עצם, ואנשים בקבוצות סיכון מבצעים את הבדיקה. אך גם מעקב צמוד על גובה ועקמת בגב יכולים לסייע בזיהוי מוקדם של המחלה.

כיצד מטפלים במחלה? מחלת האוסטאופורוזיס היא מחלה חשוכת מרפא. כלומר אין שום טיפול רפואי אשר יכול להשיב לאחור את הגלגל. קיימות תרופות המאטות את פירוק התאים ומאיצות את קצב בניית התאים, אך יכולתן מוגבלת. מה שכן ניתן לעשות זה התעמלות בונה עצם.

אוסטאופורוזיס והתעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם היא אחד הכלים היעילים ביותר למניעת אוסטאופורוזיס. העצמות שלנו עוברות תהליכים טבעיים של פירוק ובניית תאים. תהליך זהו הוא לא רק נגזרת של הגנטיקה, אלא מושפע גם מרמת הפעילות שלנו. למשל כאשר האנושות החלה לשלוח אסטרונאוטים לחלל, גילתה לנו הפתעה שלא ציפינו לה. לאחר שהייה בתנאים של חוסר כוח משיכה, בהם כל פעולה ניתן לבצע בקלות ומבלי צורך להפעיל יותר מידי את הגוף, רקמות שריר ועצם מתחילות להתפרק כי הגוף פשוט לא נזקק להן. אך כאשר אנו מתאמנים אנו יכולים לגרום לגוף להתחיל לבנות רקמות עצם ושריר.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button