בריאותחיותכל המאמרים

רכיבה טיפולית על סוסים מהו טיפול על סוסים ואיך הוא עוזר?

רכיבה טיפולית על סוסים מהו טיפול על סוסים ואיך הוא עוזר? רכיבה על סוסים היא פעילות מהנה מאוד עבור ילדים ומבוגרים כאחד.

רכיבה טיפולית על סוסים מהו טיפול על סוסים ואיך הוא עוזר? רכיבה על סוסים היא פעילות מהנה מאוד עבור ילדים ומבוגרים כאחד. אך יש הרבה מעבר לסתם רכיבה על סוסים, קיימים דרכים נוספות לרכיבה על סוסים אך כאשר אנו מדברים על רכיבה טיפולית הקטגוריה משתנה לגמרי מרכיבה על סוסים לקטגוריה של טיפול רגשי בעזרת בעלי חיים. במאמר הבא אנו נסביר מהו טיפול באמצעות בעלי חיים וסוסים בעיקר ולמי זה מיועד.

מהי רכיבה טיפולית על סוסים?

רכיבה טיפולית על סוסים היא טיפול בעזרת סוסים שנמצא בשימוש במשך מאות שנים. רכיבה על סוסים טיפולית (THR) ניתן להגדיר רכיבה על סוסים טיפולית כשימוש בסוסים מאומנים ומוסמכים במיוחד ובמטפלים ייעודיים לכך על מנת לספק יתרונות טיפוליים, בדרך כלל לרבות הטיפולים הם מתבססים על נושאים פיזיים, נפשיים, רגשיים וחברתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים או אנשים אשר מתקשים אם אתגרים מיוחדים.

?רכיבה טיפולית על סוסים מהו טיפול על סוסים ואיך הוא עוזר

 

 

 

 

 

 

איך אפשר להגדיר את זה?

ניתן להגדיר רכיבה על סוסים כטיפולית בגלל שימוש בסוסים מאומנים ומוסמכים במיוחד ובמטפלים מיועדים. זוהי פעילות הנותנת הזדמנות לפעילות גופנית בסביבה נעימה תוך כדי אינטראקציה עם סוסים אשר אולפו במיוחד עבור אותם האנשים אשר זקוקים לטיפול כזה או אחר.

ונוסף לכך רכיבה טיפולית על סוסים היא סוג של ריפוי פיזי ותעסוקתי המשתמש בסוסים כדי לעזור לאנשים עם מוגבלויות, פציעות או כאבים כרוניים. הוא פותח בתחילת המאה ה-20 על ידי ד"ר לינדה טלינגטון-ג'ונס לילדים עם שיתוק מוחין לשפר את המיומנויות המוטוריות שלהם.

למי זה מתאים?

כמו כן טיפול מי סוג זה הוא מתאים לילדים ולמבוגרים. כמובן כל מטופל אשר מגיע לקבל טיפול לא משנה מה הוא גילו מקבל תוכנית מסודרת אשר מותאמת לו ולגילו. להתמודדויות האישיות שלו ולמטרות שלשמן הוא הגיע לקבל את הטיפול הדרוש לו.

התוצאות מהטיפול מגיעים כמובן אחרי תהליך מסוים, דרך זה המטופל והמטפל לומדים להכיר אחד את השני ואת החיה בעזרתה הטיפול מתבצע, ככה גם המטופל לומד להכיר את עצמו יותר טוב שלב אחר שלב כיצד להצליח בחייו.

רכיבה טיפולית על סוסים היא גם פיזיותרפיה המשתמשת בסוסים כדי לעזור לאנשים עם מוגבלויות, פציעות ואתגרים נפשיים או רגשיים. ישנם סוגים שונים של תכניות רכיבה טיפולית על סוסים לצרכים שונים. חלקם מתמקדים בשיפור שיווי משקל, קואורדינציה וכוח עבור אנשים שעברו פציעה או מוגבלות. אחרים מתמקדים בצרכים הרגשיים של ילדים ומבוגרים שחוו טראומה בחייהם.

המטרה היא לעזור להם ללמוד כיצד להתמודד עם הרגשות שלהם בצורה בריאה על ידי חיבורם עם בעלי חיים שיקשיבו ללא שיפוט.

?רכיבה טיפולית על סוסים מהו טיפול על סוסים ואיך הוא עוזר

כיצד רכיבה טיפולית על סוסים עוזרת עם מוגבלויות ואתגרים פיזיים

רכיבה טיפולית על סוסים היא פעילות פנאי שהופכת פופולרית יותר ויותר בארצות הברית ובעולם. זה הוכח כטיפול יעיל למוגבלויות ואתגרים פיזיים, כגון שיתוק מוחין, אוטיזם, תסמונת דאון ומחלת פרקינסון. הסוסים מספקים דרך של פיזיותרפיה ללא שימוש במכונות או ציוד אחר. הסוס נע בסנכרון עם הרוכב כדי לעזור להם לפתח כוח שרירים וקואורדינציה.

בנוסף זה יכול לשמש כחלופה לצורות טיפול אחרות, כמו ריפוי בעיסוק או בדיבור, למי שאינו מסוגל להשתתף בהן בשל מצבו או מיקומו.

היתרונות של רכיבה טיפולית על סוסים אינם מוגבלים רק לשיפור מיומנויות מוטוריות וטווחי תנועה. זה גם משפר קואורדינציה, שיווי משקל וכוח; זה עוזר לאדם להיות מודע יותר לגופו, הוא מספק הזדמנות לאדם לשפר את ההערכה העצמית, היא מאפשרת לאדם ליצור יחסי אמון עם יצור חי אחר, והוא מספק מגע חברתי.

מחקרים המראים שרכיבה טיפולית על סוסים יש השפעה החיובית על הבריאות הנפשית הפיזית.

רכיבה טיפולית על סוסים היא סוג של פיזיותרפיה שנמצאת בשימוש במשך מאות שנים. זוהי דרך לעזור לאנשים עם מוגבלויות או מוגבלויות, כמו גם לאלה שיש להם בעיות נפשיות.

היתרונות של רכיבה טיפולית על סוסים הם לא רק פיזיים אלא גם נפשיים. רכיבה טיפולית על סוסים יכולה לשפר את שיווי המשקל, היציבה וחוזק השרירים. זה יכול גם להפחית את רמות הלחץ והדיכאון, כמו גם להגביר את ההערכה העצמית והביטחון העצמי.

טיפול זה משנה את חייהם של אנשים עם מוגבלות בכך שהיא מספקת להם הזדמנות להיות עצמאיים בפעם הראשונה בחייהם. זה מאפשר להם ליצור אינטראקציה עם העולם בתנאים שלהם ונותן להם תחושת חופש מהמוגבלות שלהם. זאת צורת טיפול הדומה לפסיכותרפיה בעזרת סוסים שהוכחה כבעלת השפעות חיוביות על הבריאות והרווחה של המשתתפים.

מחקר שנעשה על ידי אוניברסיטת פנסילבניה מצא שרכיבה על סוסים יכולה לסייע בהפחתת חרדה, דיכאון, PTSD ומחלות נפשיות אחרות תוך שיפור במצבים פיזיים כמו שיווי משקל, טווחי תנועה, כוח וסיבולת. מחקר אחר שנעשה על ידי אוניברסיטת טקסס A&M מצא שרכיבה טיפולית על סוסים יכולה לסייע בהפחתת כאב בחולים עם בעיות כאב כרוניות כמו פיברומיאלגיה או דלקת פרקים.

למה טיפול זה הוא טוב עבור ילדים?

המון מהפעמים ילדים ובני נוער לא משתפים פעולה ומראים התנגדות בטיפול וסובלים מהמון בעיות רגשיות לכן טיפול ברכיבה עוזר ומאפשר לפתח קשר טוב יותר בין המטפל לאותו הילד או הנער, הזקוק לטיפול בעזרתו של סוס.

כמו כן בסביבתם של חיות וסוסים הילדים חווים תחושה של טיפול באחר, דרך כך ניתנות תוצאות מעולות והמון מטרות מושגות בזכות החוויה החיובית הזאת, מה שנותן לילד שליטה והעצמה שמובילה להצלחה.

במהלך התהליך ניתנים לאותם הילדים והנוער כלים והמון בסיס להתמודדות יום יומית במצבי לחץ והתסכול, שהם חווים כגון: פיתוח מסוגלות לעמידה בגבולות, יצירת משמעת עצמית, מסוגלות ומיומנות לסדר וארגון, בנית תקשורת תקינה, שפת גוף נכונה ומודעות עצמית.

ברגע שקיימת התמדה ונוכחות פעילה בכל המפגשים של הרכיבה על סוסים, קיים אוטומטית שיפור ניכר בהתנהגותו הנפשית של הילד או הנער, מה שמגביר את המוטיבציה ללימודים והגברת האמונה שהם יכולים.

?רכיבה טיפולית על סוסים מהו טיפול על סוסים ואיך הוא עוזר

לעוד נושאים שיכולים לעניין אותך:

חרדת נטישה – בדקו את עצמכם האם הנכם סובלים מחרדה זו

חוגי ספורט לילדים – איזה חוג מתאים לילד שלי?

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button