כל המאמריםספורט

מהמגרש אל משחקי הווידאו

עבור הרבה מאוד ישראלים ספורט מתייחס למשחק כדורגל בין אם משתתפים בו באופן פעיל ובין אם צופים בו מהיציע או במסך הטלוויזיה

על מה אתם חושבים כאשר אומרים ספורט? עבור הרבה מאוד ישראלים ספורט מתייחס למשחק כדורגל. בין אם משתתפים בו באופן פעיל ובין אם צופים בו מהיציע או במסך הטלוויזיה. באופן דומה אנו יכולים להגיד את אותו הדבר על פעילויות ספורטיביות אחרות כמו כדורסל, טניס, כדורעף, ג‘ודו וכו. בכולם יש אלמנטים הדורשים כוח ו/או סיבולת לב ריאה. ספורט בדרך כלל קשור לזיעה ומאמץ. אבל מסתבר שהיום לספורט יש גם משמעות אחרת. זה לא ממש חדש, זה רק הולך ומתעצם, אבל היום ענפי הספורט כוללים גם טורנירים של משחקי ווידאו – תחום המכונה ESPORTS. כאן לא תראו ספורטאים אתלטיים אלא שחקנים ושחקניות היושבים עם הג‘ויסטיק ומרוכזים במסך.

משחקי ווידאו ותחרויות תמיד הלכו ביחד. עם הופעתם של משחקי הווידאו, עוד בימי הפקמן, כבר נערכו תחרויות. אך בין התחרויות של של פעם לבין התחרויות שאנו רואים בשני העשורים האחרונים אין מקום להשוואה. תחרויות משחקי המחשב הראשונים היו בעיקר של חובבנים. כיום מדובר בשחקנים מקצועיים אשר אפילו זוכים לספונסרים והכרה בינלאומית. תחרויות ה ESPORTS הפכו לאירועי ענק המושכים קהל רב ואפילו פרסים כספיים יקרי ערך. נראה גם שמפתחי משחקי המחשב לוקחים זאת בחשבון כבר בהליכי הפיתוח של המשחקים.

בעבר משחקי מחשב תחרותיים נערכו לכל היות בין שני אנשים, או בקבוצות גדולות יותר כאשר כל שחקן משחק בתורו. הטכנולוגיות המתפתחות הביאו לנו משחקים רבי משתתפים, משחקים בהם קבוצות גדולות של שחקנים מתחרים בזירה ווירטואלית אחת, מתקשרים אחד עם השני ופועלים בצורה אסטרטגית. בהתאם לכך אנו יכולים לראות מתחרים יחידים וגם קבוצות המתחרות יחדיו.

סוגי המשחקים

עבור מי שאינו חי את עולם משחקי המחשב הכל עשוי להיראות אותו הדבר. אך האמת היא שישנו הבדל גדול בין הז‘אנרים של משחקי המחשב אותם תוכלו לראות בתחרויות. הז‘אנרים השכיחים ביותר הם:

זירת קרב מרובת משחקים – באנגלית MOBA – Multiplayer online battle arena. אלו הם משחקי אסטרטגיה בזמן אמת. לכל שחקן ישנה דמות עלייה הוא שולט והיא פועלת במסגרת קבוצה. באופן דומה הקבוצה מתחרה נגד קבוצה אחרת בצורה המדמה זירת קרב. משחקים מסוג זה מתרחשים באמצעות רשת האינטרנט וכל שחקן יכול לשחק מביתו. משחקים אלו זוכים לפופולריות רבה והם שכיחים בתחרויות.

משחקי לחימה – ז‘אנר משחקים זה הוא אחד הוותיקים והוא הופיע כבר בגרסאות הראשונות של משחקי המחשב. אלו הם המשחקים הידועים בתור ”משחקי מכות“ בהם שני שחקנים מנהל קרב של אחד על אחד, בו הם מכריעים אחד את השני באמצעות טכניקות של אומנויות לחימה שונות. מורטל קומבט הוא דוגמה למשחק מסוג זה.

משחקי ירי בגוף ראשון – באנגלית First-person Shooter. אלו הם משחקים בהם השחקן מסתובב בזירה תלת ממדית ורואה הזירה דרך עיניו של הגיבור. השחקן מנהל קרבות נשק חם נגד יריבים שונים. המשחקים הראשונים היו משחקים ליחיד, אך כיום ניתן לשחק אותם על גבי רשת האינטרנט והם הפכו גם למשחקים מרובי משתתפים.

כמובן שישנם גם ז‘אנרים נוספים. בין משחקי המחשב הפופולריים היום בתחרויות המשחקים ניתן להזכיר את Street Fighter, League of Legends, Overwatch, StarCraft ואחרים.

ויש גם הימורים

חוקי או לא חוקי, ספורט והימורים תמיד הלכו יד ביד. ומסתבר שגם בתחום ה ESPORTS הדבר קיים. אך מצד שני ישנן בעיות שונות בגלל האופי השונה של המשחקים. ברוב העולם ההימורים על משחקי הווידאו אינם חוקיים, אך זה לא עוצר את השוק השחור של ההימורים והמטבעות הווירטואליים. ומכיוון שמדובר בשוק שחור ואין עליו שום מנגנון פיקוח, ישנן טענות רבות על שחקנים המוכרים את המשחקים בהתאם לצורכי ההימורים. אך ישנן גם מדינות בארצות הברית בהן הנושא עבר לגליזציה, למרות שהחוק הפדרלי אוסר זאת. בעיה נוספת של מארגני ההימורים הרוצים למשוך קהל היא שבמקרים רבים קהל היעד מורכב מקטינים. הימורי קטינים אינם חוקיים באף מדינה.

עוד היבט מעניין המשפיע על שוק ההימורים הוא טכנולוגיות הבינה המלאכותית החוזות את ההסתברויות. מערכות אלו מנתחות את המשחקים הרבים ומספקות סטטיסטיקות ותחזיות על פי פקטורים שונים.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button