חיותכל המאמרים

איך מלמדים תוכי לדבר

תוכי מדבר הוא חיית מחמד משעשעת מאוד בבית. בהנחה שלא לימדתם אותו גסויות אשר יגרמו לכם למבוכה בכל פעם שיגיעו אורחים.

תוכי מדבר הוא חיית מחמד משעשעת מאוד בבית. בהנחה שלא לימדתם אותו גסויות אשר יגרמו לכם למבוכה בכל פעם שיגיעו אורחים, יכולות להיות אינטראקציות מאוד משעשעות עם התוכי. אך אנשים רבים מצפים שהתוכי שלהם ידבר, חוזרים על המילים שוב ושוב ואינם משיגים הצלחה. אז מה באמת צריך לעשות בשביל לגרום לתוכי שלכם לדבר?

לפני שנתחיל לדבר על כיצד ניתן לאמן את התוכי ולעודד אותו לדבר, יש לוודא שני דברים קודם. הדבר הראשון הוא האם התוכי שלכם הוא באמת זן בעל יכולות הדיבור שלהן אתם מצפים. והדבר השני הוא לוודא שהתוכי שלכם נמצא במצב בריאותי טוב ומרגיש שמח. לא נדבר עכשיו על תנאי הגידול של תוכים, זהו נושא בפני עצמו. אבל באחריותכם לוודא שהתוכי מקבל את התזונה המתאימה ואת כל התנאים האידאליים על מנת שייהנה  מהתפתחות תקינה, בריאות ומצב רוח טוב.

השאלה השנייה היא האם התוכי שלכם שייך לזן שיש לו יכולות דיבור. לכל התוכים ישנה יכולת מסוימת לחזור על הברות, אך לא כולם בעלי אותם היכולות. בראש רשימת הדברנים נמצא הגא‘קו. זהו תוכי מרשים מאוד מבחינת יכולות הדיבור שלו וגם מבחינת אוצר המילים אשר יכול להגיע ל 1000 מילים. אם חשובות לכם יכולות הדיבור של התוכי, זהו הזן עבורכם. זנים אחרים בעלי יכולת דיבור טובה הם קקדו, למרות שאינו מדבר הרבה; תוכי ארה שבאופן כללי נחשב לרועש במיוחד; אקלקטוס שנחשב מתאים מאוד בתור חיית מחמד משפחתית; קווקר שנחשב קל לגידול ודברן גדול לפחות יחסית לגודלו וישנם גם זנים נוספים.

לאחר שווידאתם שהתוכי שלכם הוא אכן בעל יכולות דיבור תוכלו להתחיל ללמד אותו לדבר.

הטעות שכולם עושים

אנשים רבים אינם מבינים את מניעי ההתנהגות של התוכי ומניחים כי חזרות רבות על מילה הן הצורה שבה התוכי לומד לדבר. יכול להיות שאם תחזרו על מילה הרבה פעמים התוכי יקלוט אותה, אך בתור אסטרטגיה זה לא ממש עובד וזה יותר מידי מתיש. ותוך כדי הניסיונות הנואשים ללמד את התוכי להגיד בוקר טוב, הוא פתאום יקלוט איזו מילה מהסביבה ויחזור עלייה ללא הרף. אז בואו נדבר על הצורה בה תוכי קולט מילים באופן טבעי, ואחר כך ניתן לכם טיפ שיעזור לכם ללמד את התוכי לחזור על המילים.

כיצד התוכי קולט מילים מהסביבה?

התוכים הם יצורים סקרנים, הם תמיד מתבוננים מה קורה סביבם וגם מקשיבים לכל רעש ולכל קול. הם בהחלט מבחינים בדברים המתרחשים בבית ומזהים הקשרים בין מילים לבין התרחשויות. למשל במהלך היום הם יכולים לשמוע את הטלפון מצלצל ואז אתם עונים ”מה המצב אחי“ או ”הלו“. זה רק עניין של זמן עד שהתוכי יגיב בצורה הזו כאשר הוא שומע את צלצול הטלפון.

כיצד מלמדים תוכי לדבר?

אם ישנה מילה שאתם רוצים שהתוכי ילמד, תוכלו לאמן אותו באמצעות מתן פרס כאשר הוא אומר את המילה. קודם כל עליכם למצוא אוכל שהתוכי אוהב במיוחד ולהשתמש בו אך ורק בתור פרס ולא כחלק מהתזונה הרגילה. חזרו על המילה כמה פעמים ואחרי כל פעם שאמרתם את המילה תנו לו לאכול את הפרס. אין צורך לעשות זאת במשך שעות, עשו זאת 5-6 פעמים והניחו לתוכי עד הפעם הבאה. אחרי כמה פעמים שתעשו זאת התוכי צפוי ללמוד את ההקשר בין המילה לבין מתן האוכל. בסופו של דבר אתם רוצים להגיע למצב שבו תציגו לו את הפרס אך לא תעניקו לו אותו עד שיגיד את המילה.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button