חיותכל המאמרים

התלבטויות לגבי בחירת גזע הכלב

טיפול בכלב הוא לא רק זמן אלא גם כסף. כפי שישנו קשר ישיר בין גודל הכלב לבין הזמן שתצטרכו להקדיש לו, כך ישנו גם קשר בין גודל הכלב לבין העלויות.

כולנו מודעים לכך שישנם גזעים שונים של כלבים. ובהתאם לגזע שלהם כך גם משתנה הגודל שלהם. יש לנו כלבי צ‘יוואוה או יורקשייר טרייר קטנטנים; כלבי בוקסר בינוניים; כלבי רועה גרמני גדולים ואף זנים יוצאי דופן בגודלם כמו דני ענק ועוד כמה. גם אם אין מדובר בכלב גזעי, עדיין תוכלו למצוא אותם בגדלים שונים. אך לעתים קיים קושי להעריך לאיזה גודל הכלב יגיע.

ההחלטה לאמץ כלב היא אינה החלטה שניתן לקבל בקלות דעת. עליכם לדעת מה מצפה לכם ויש לכם הרבה אחריות. אם אימצתם כלב תצטרכו להקדיש לו זמן וגם כסף על מנת לרכוש אביזרים, אוכל, חיסונים וטיפולים רפואיים ועוד הוצאות שונות. אך במסגרת כל השיקולים הללו יש גם להחליט האם אתם מעוניינים בכלב מגזע גדול או קטן. חשוב שתדעו מה דורש הכלב ובמה כרוך הטיפול בו לפני שתאמצו כלב. אתם עשויים להיתקל בגור כלבים קטן וחמוד, אך לאחר כמה חודשים כאשר הכלב יגדל תגלו שאתם מתקשים לטפל בכלב גדול. לכן חשוב שתעשו את כל השיקולים.

כלב משפחה או כלב שמירה

כאשר אתם מתלבטים בין כלב קטן וגדול חשוב שתשאלו את עצמכם מה אתם מצפים מהכלב. אם חשבתם על כלב שאיתו תוכלו להרגיש בטוחים כאשר אתם הולכים בלילה ברחוב, או שירתיע זרים מלהיכנס לשטח שלכם – כנראה שתצטרכו לבחור בכלב גדול כמו רועה גרמני, פיטבול… זנים אלו יכולים באותה המידה להיות כלבים נהדרים שיבלו עם בני המשפחה. אבל אם בא לכם כלב שתוכלו לפנק על הברכיים ולקחת אותו לכל מקום אז כנראה שתצטרכו לחפש כלב קטן כמו פרנצ‘ בולדוג, מלטזי, פומרניין….אך אלו הם אינם כלבים המסוגלים לשמור על הבית.

קחו גם בחשבון שכלב גדול הוא גם כלב חזק. לא כל אחד בנוי להתמודד עם כלב במשקל של 50-60 קילוגרם המושך את הרצועה בחוזקה. נכון שחלק גדול מזה הוא גם חינוך הכלב. עליכם לחנך את הכלב על מנת ללמוד אותו לציית וללכת אתכם ברחוב מבלי להתיש אתכם במשיכות. אך עדיין כלב גדול דורש יותר כוח פיזי.

כלב לבית או כלב לחצר

גם המקום הפנוי שיש לכם הוא אחד השיקולים החשובים. אם יש לכם בית גדול או בית עם חצר זה יכול להיות מושלם עבור כלב גדול. ככל שהכלב יותר גדול כך הוא צריך יותר מרחב תנועה. גם יש לו יותר אנרגיה להוציא ובית קטן עשוי להיות לא נוח גם עבור הכלב וגם עבור המשפחה שצריכה להתגורר יחדיו עם הכלב. אם אתם גרים בדירה קטנה כדאי להעדיף כלב קטן. גם הזמן שאתם יכולים לבלות עם הכלב בחוץ הוא עוד שיקול הקשור גם לזה. אם לכלב ישנה גדלה גדולה שבה הוא יכול לשחק, כך הוא יכול להוציא אנרגיה אפילו אם אינו יוצא לטיולים ארוכים.

כגודל הכלב גם עלויות ההחזקה

כבר אמרנו בהתחלה שטיפול בכלב הוא לא רק זמן אלא גם כסף. כפי שישנו קשר ישיר בין גודל הכלב לבין הזמן שתצטרכו להקדיש לו, כך ישנו גם קשר בין גודל הכלב לבין העלויות הכרוכות בטיפול בו. הדוגמה הטובה ביותר היא האוכל של הכלב. כלב קטן אוכל קצת, אך כלב גדול אוכל כמויות גדולות של מזון ויש לרכוש שקי אוכל גדולים. במידה ואתם מעניקים לכלב אוכל איכותי הדבר עשוי לעלות לכם כמה מאות שקלים בחודש. אך לא רק האוכל, גם יתר עלויות הטיפול. למשל טיפול נגד תולעים וטפילים ניתן בהתאם למשקל הכלב וישנו הבדל בין עלויות של כדור לכלב ששוקל 5 ק“ג, לבין כלב ששוקל שלושים או ארבעים קילו.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button