היסטוריהכל המאמרים

היום בו התחיל העידן הגרעיני

התאוריה לגבי קיומם של אטומים החלה עוד בימי יוון העתיקה, אך נדרשו עוד שנים רבות עד להוכחת קיומם ועד להבנת המבנה שלהם.

התאוריה לגבי קיומם של אטומים החלה עוד בימי יוון העתיקה, אך נדרשו עוד שנים רבות עד להוכחת קיומם ועד להבנת המבנה שלהם. ועם ההבנה לגבי מבנה האטום התגלה גם הפוטנציאל האנרגטי של ביקוע האטום.

היה זה בשישי באוגוסט 1946. בשעה 12 בלילה התכנסו 6 צוותי מטוסים אמריקאים לתדרוך אחרון. הם קיבלו הסברים לגבי המשימה שלהם והודגש בפניהם הצורך בשימוש במשקפי מגן. לאחר מכן נערכה תפילה, ארוחה קלה ובשעה 2:45 המטוסים החלו להתכונן להמראה. מטוס האינולה גיי, מטוס חדש מדגם בואינג B29 נשא פצצה במשקל 4 טון. משקלו הכולל של המטוס היה יותר ממה שתוכנן לשאת. המטוס נדרש למלוא מסלול הטיסה על מנת להמריא אך לבסוף הצליח להמריא. הכיוון – העיר היפנית הירושימה.

אלו היו הימים שלאחר מלחמת העולם השנייה. תחילתה של המלחמה הקרה. הנאצים כבר הוכנעו על ידי בעלות הברית אך בחזית היפנית המלחמה נמשכה. אך הסיפור הזה מתחיל בשנת 1939. היה זה אלברט אינשטיין, יחדיו עם לאו סילארד, אשר היו מודעים לפוטנציאל של ביקוע האטום וחששו כי הנאצים יצליחו לפתח טכנולוגיה זו. אינשטיין וסילארד הביעו את חששם באמצעות מכתב שכתבו לנשאי ארצות הברית. ב 11 באוקטובר 1939 המכתב נמסר לידי הנשיא באמצעות יועצו אלכסנדר סאקס. נשיא ארצות הברית רוזוולט השתכנע בחומרת הסכנה והורה על נקיטת פעולה מיידית.

הדבר הביא לכינוס צוות מדענים ותחילתו של פרויקט מנהטן. פרויקט בו הושקעו כספים רבים ובשיאו כלל 130,000 עובדים. מטרת הפרויקט הייתה לפתח את היכולות הגרעיניות ולבנות פצצת אטום. הפרויקט התבצע בו זמנית במקומות רבים ברחבי ארצות הברית ואף כלל עבודה מודיעינית על מנת לגלות את ההתקדמות של גרמניה בתחום.

תוך כמה שנים ארצות הברית הצליחה להעשיר אורניום ולבנות את הפצצה הראשונה. ב 16 ליולי כאשר הפצצה הראשונה הייתה מוכנה נערך ניסוי. ארצות הברית ביצעה את ניסוי טרינטי בניו מקסיקו. זו הייתה הפעם הראשונה שהתגלו היכולות האדירות של הביקוע הגרעיני במלוא עצמתן. ארצות הברית לא בזבזה זמן וכחודש לאחר מכן הטילה את שתי פצצות האטום – ”ילד קטן“ ו-”איש שמן“ על הערים הירושימה ונגסקי.

הרגע שההיסטוריה לא תשכח

ב 6 באוגוסט 1946 בשעה 7 בבוקר. הופעלו האזעקות בעיר היפנית הירושימה. מרבית האזרחים התעלמו מהן. למרות המלחמה העיר הירושימה לא הייתה יעד להפצצות האמריקאיות ולכן התושבים גילו אדישות. הם היו מורגלים לאזעקות שווא ולא האמינו שהפעם ההפצצות מיועדות לעירם.

כשעה לאחר מכן, כאשר היפנים היו מודעים למספר המטוסים הקטן נשמעו צפירות ההרגעה. היפנים  הסיקו כי 6 מטוסים הם מספר קטן מידי על מנת לפתוח במתקפה ושיערו כי מדובר במטוסי מזג אוויר.

בשעה 8:14 זיהה צוות המטוס ”אנולה גיי“ את המטרה – גשר איויי נבחר כנקודה להטלת הפצצה. דלתות תא הפצצה נפתחו ושוחררה הפצצה הידועה בשם ”ילד קטן“ מגובה של כ 10 קילומטרים. הפצצה הייתה מחוברת למצנח. היא צנחה במשך 44 שניות עד אשר הגיעה לגובה של 600 מטרים ושם הופעל מנגנון הפיצוץ.

גם הטייסים לא יכלו לשער בדעתם את עוצמת הפיצוץ. גל הדף אדיר התפשט למרחקים עצומים וטלטל גם את המטוס. אך מה שקרה על הקרקע קשה לתאר. הפצצה הביאה להיווצרות של כדור אש בטמפרטורה של 360 מעלות הממיס כל מה שעומד בדרכו. ומעל העיר הופיעה פטריית העשן  הגרעינית.

מרכז הבקרה היפני איבד כל קשר עם העיר הירושימה. לא רדיו, לא טלפון ולא טלרגף. היפנים לא הבינו מה קורה מכיוון שלא זוהתה שום נוכחות צבאית אשר יכולה לגרום לניתוק מוחלט של התקשורת עם העיר. מטוס נשלח לכיוון על מנת לבדוק מה קרה. כאשר המטוס התקרב למרחק של 160 ק“מ מהעיר הוא הבחין בענן העשן. אך כאשר המשיכו להתקרב החלו להתברר ממדי ההרס המוחלט. וכך הסתיים היום בו הוטלה פצצת האטום הראשונה.

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button