כל המאמריםמדע

רעידת אדמה – כל מה שצריך לדעת על התחזיות ואיך להתכונן

נכון להיום אנחנו נמצאים בסכנה אמתית וממשית לרעידת אדמה קשה בארץ, בואו להבין מה זה בדיוק אומר, איך צריך להתכונן ומול מה אנחנו עומדים

בזמן האחרון מזהירים אותנו מצפי לרעידת אדמה קשה בישראל, בואו לדעת מה בדיוק קורה בזמן רעידת אדמה ואיך צריך להתנהל במידה והתחזיות יתממשו.

למה בדיוק אנחנו מתכוננים ומה התחזיות צופות?

התחזיות כרגע צופות כי הולכת להתחרש בישראל רעידת אדמה חזקה והחשש הוא שהיא תלווה בהרס רב, בפצועים ואף בהרוגים ולכן חשוב שנהיה מוכנים ונדע איך להתנהג אם היום הזה אכן יגיע. השטח של ישראל עובר על השבר הסורי אפריקאי שגרם בעבר לרעידות אדמה מאוד קשות והרסניות. אל תהיו שאננים לחשוב שאם פה זה לא יקרה עדיין אז אנחנו בסדר, ההפך הוא הנכון. כיוון שלא חווינו רעידת אדמה משמעותית כבר תקופה מאוד ארוכה אנחנו עומדים מול סכנה ממשית של אסון מתקרב. לצערנו, אין שום דרך למנוע את אסון הטבע הזה אלא רק לבוא כמה שיותר מוכנים לקראתו ולצפות שכלל האזרחים במדינה יצאו עם כמה שפחות נפגעים בגוף ובנפש. הערכות מקדמת היא חשובה ביותר במצב כזה שכן זמן התגובה חייב להיות מידי ואין זמן לבזבז.

הערכות לקראת רעידת אדמה

קודם כל ולפני הכול, תעצרו עכשיו ותורידו את האפליקציה של פיקוד העורף. האפליקציה כוללת מערכת אוטומטית לזיהוי מיקום והתרעה בזמן אמת על רעידת אדמה. ההתרעה תכלול אזעקה קצרה חוזרת ונעלמת הכוללת את ההתראה "רעידת אדמה" עם הודעה שאמורה להשתלט על מסך הפלאפון שלכם ולהתריע בזמן אמת שהגיע הזמן להגיב. מומלץ להכין כבר עכשיו תיק חירום, כמו לקראת כל מצב חירום אליו אנחנו לצערנו מתורגלים. בתיק תדאגו למים, אוכל יבש וציוד בסיסי שלו אתם יכולים להזדקק כמו תרופות קבועות וכו'. את התיק תשימו במקום נגיש כמו הכניסה לבית שבמידה ותופעל אזעקה תוכלו לקחת אותו אתכם מבלי לבזבז זמן על החיפושים אחריו. במידה ויש לכם ילדים קטנים בבית מומלץ לשים בתיק גם מגבונים ובגדים להחלפה ואם יש בובה קטנה או חפץ מעבר שיעזרו לילדים להירגע ולהתמודד רגשית עם האסון המתרחש. במידה ונשמעת אזעקה של רעידת אדמה הצופרים של פיקוד העורף יופעלו ויהיה אליכם לפנות את המבנה בצורה מידית.

התנהלות בזמן רעידת אדמה לפי הנחיות פיקוד העורף

  • במידה ויש לכם את האפשרות, תתפנו במידי מהמבנה בוא תם נמצאים ותצאו לשטח פתוח. תתרחקו מבניינים או עמודים שעלולים ליפול אליכם ותהיו ערניים לסיטואציה ולתגובות המתבקשות בהתאם למצב ולנזק המשתנה.
  • אם אין לכם את האפשרות לצאת מהבית תיכנו למדד ותשאירו את החלונות והדלת פתוחים שבמידה וחלילה המבנה יקרוס יהיה קל יותר לחלץ אתכם. 
  • אם אתם בזמן נסיעה תעצרו בצד את הרכב ותצאו לשטח פתוח.
  • במידה ואתם במבנה שאין באפשרותכם לצאת ממנו בזמן ואינו כולל חדר ממ"ד תצאו לחדר המדרגות ותתחילו בזהירות להתקדם לכיוון היציאה. 
  • אם אין באפשרותכם לענות על אף אחד מהאפשריות תחפשו קיר פנימי בדירה ותיצמדו עליו בזמן שאתם מכסים ומגנים על הראש או תיכנסו תחת שולחן יציב. 

חשוב לציין!

בזמן רעידת אדמה אסור בשום אופן לרדת במעלית! זמן התגובה חייב להיות מידי ויש להתריע ולהוציא את כל מי שאתם נתקלים בו בדרך מהבניין. כדי להיות מוכנים עד כמה שאפשר ולהישאר תמיד מעודכנים תמשיכו להתעדכן בכל זמן בהנחיות ובעדכונים של פיקוד העורף ותמלאו אחר ההנחיות בקפידה.

בזמן האחרון אנחנו עדים לתופעה בה לאזרחים קשה להאמין ולהקשיב לרשויות בגלל מחלוקת לגבי החלטות שונות שהתקבלו במהלך השנים האחרונות, כל נושא אחר הוא להחלטתכם ולשיקולכם אבל בנושא הזה אנחנו מפצירים בכם לא להיות שאננים ולעקוב אחר ההנחיות שבזמן אמת יכולות להיות גורליות ולהציל חיים.

אהבתם את המאמר? בטח תאהבו גם – 

טכנולוגיית הדרונים מתגייסת להצלת חיי אדם

סיפורו היוצא דופן של יעקב ישראל דה האן

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button