חיותכל המאמרים

חתול – כמה דברים שלא ידעתם על החתולים

כולנו מכירים את החיה החמודה העדינה או הפראית אבל ללא ספק האהובה על כולנו, הינה כמה דברים על החתול שאולי לא ידעתם

חתול הוא חיית בית בגודל בינוני עם פרווה, גרגורים ופרצוף חמוד, הוא חיה שובבה וסקרנית מאוד ,הינה הדברים שאולי לא ידעתם על החיה המסקרנת הזאת:

קודם כל חתול הוא טורף השייך למשפחת יונקים ומשפחת החתוליים (היא משפחה של בעלי חיים טורפים במגוון גדלים, הם ציידים מעולים ואת רובם אתם כבר מכירים  כמו את האריה והנמר למשל, למעשה במשפחה הזו נמנים כ-37 מינים שונים המספר הזה כולל גם את המינים שכבר נכחדו. החתול נחשב לצייד לילי עם שמיעה מאוד מפותחת שצד בעיקר מכרסמים שונים ובזכות תכונתו הזו כצייד יעיל בני אדם בייתו אותו. למעשה הוא יודעה לצוד כל דבר שהוא קטן ממנו ומתאים לגודל שיוכל לתפוס, כגון דגים או ציפורים, בזכות הציפורניים החדות שלהם הם פיתחו יכולות יוצאות דופן לטפס ולהיתפס בכל דבר כגון עצים למשל ולטפס עליהם. אך לא כל הגזעים של מסוגלים לכך באותה מידה, לאורך השנים בני האדם פיתחו גזעים שונים למשל כמו הרגדול או הפרסיים, בגזעים הללו יכולות לצוד או לזנק וגם להגן על עצמם הרבה פחות מפותחת מגזעים אחרים.

תוחלת החיים שלהם נעה בין 10–15 שנים, כמובן שהסיכוי של חתול בית לחיות את כמות השנים המרבים הרבה יותר גבוהה. קיימת השארה שאת שמו הוא קיבל מהשורש ח.ת.ל. שפרושו לחתל כלומר לכסות, על כך שהחתול מכסה מחתל את צרכיו, אך לא רק זה החתול הוא גם חייה מאוד נקייה שתמיד מטפחת ומנקה את עצמה בליקוקים אחרי כל ארוכה או משחק. במחקר שעשו גילו שי בשנת 2020, החתול נמצא במקום הראשון כחיית המחמד הנפוצה ביותר בעולם, ומספר החתולים הביתיים נאמד בכ-600 מיליון. 

קצת היסטוריה של החתול

החתולים עברו אולי דרך ארוכה מחתולי בר לביתי שכולנו מכירים, אבל המחקרים מראים שהקוד הגנטי שלהם כמעט ולא השתנה. קיימים הרבה מחקרים וחלוקי דעות בכל הנוגע לאיזה אב קדמון היה בדיוק לחיה הזו, ומתי בדיוק הוא החל את דרכו לחיית בית של בני אדם, על כל פנים ברור שמדובר במיליוני שנים שהחיה החמודה הזו אתנו. וכבר לפני כ 10,000 שנה לפני הספירה מוצאים שאריות של עצמות חתול בקברים מאוד עתיקים ברחבי מזרח התיכון, מדובר על תקופה כה קדומה בה היו בני האדם עדיין נודדים בין מקומות שונים והממצא הזה מראה כי החתול היה נודד יחד איתם. 

בעבר הרחוק כלומר לפני כ 2900 שנה היה החתול לאלוהות רשמית של מצריים, האלה ששמה בסטט הייתה צורתה של חתול. האלה הזו קיבלה פולחן וקורבנות רבים, חלק מן הפולחן היה חניתה וקבורה של החתולים. בעיר בובסטיס שבמצריים נמצאו קברים רבים עם כמות עצומה של חתולים חנוטים כלומר, מומיות של חתולים! ולא רק הממצא הזה מראה על כך שהמצרים הקדמונים אכן גידלו חתולים בעצמם. 

איך תדעו מה החיה שלכם מרגישה?

כאשר החתול שמח ומסופק הוא יהיה שליו ונינוח, תנועותיו תהיינה עדינות ורכות תשמעו אותו מגרגר ותראו אותו מנסה להתלטף. עם הזנב שלו יהיה זקוף דעו לכם שהוא מלא בטחון עם זה לידכם זה מצוין הרי שהוא מזהה אתכם כחלק ממשפחתו שכך בדרך כלל הוא נוהג לזקוף זנבו כאשר אמו בקרבתו. 

כאשר החתול עצבני ולא סומך הוא לא ייתן לכם לגעת בו או אפילו להתקרב אליו, שיניו יהיו חשופות אוזניו תלכנה אחורנית והוא ישמיעה קולות תוקפניים. במצב בו תפגשו חתול תוקפני עדיף שלא תתקרבו אליו כיוון שהוא במצב כוננות לקרב ועלול לתקוף ולשרוט ואף לנשוך בכל רגע. קל לזהות את החתול מאיים כאשר אוזניו תלכנה אחורנית ופרוותו תהיה סמורה הוא ירים רגל כאשר תהיה כוונתו לתקוף. 

אהבתם? תקראו גם 

פנדות – הן רק שלוש בישראל מי היא הפנדה האדומה?

170 שנה להולדתו של תומאס אדיסון שהדליק לכולנו את האור

 

מאמרים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button